Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody Stopień: 1 Ważność: od godz. 15:00 dnia 28.06.2026 do godz. 04:00 dnia 29.06.2026
IMGW-PIB OSTRZEGA: GWAŁTOWNE WZROSTY STANÓW WODY zlewnie Odry od Głogowa do Słubic, Polskiego Rowu, Bobru, Nysy Łużyckiej nd, 2026-06-28 15:00 - pn, 2026-06-29 04:00 W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu, w tym opadów o charakterze burzowym, stany wody w rzekach mogą gwałtownie wzrastać, szczególnie na ciekach w obszarach zurbanizowanych. Wzrosty mogą sięgać strefy wody wysokiej, a w przypadku kumulacji znacznych sum opadów w krótkim czasie, niewykluczone punktowe przekroczenia stanów umownych, szczególnie na Witce.
Komunikat jest ważny od: 28-06-2026 15:00 do 29-06-2026 04:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach
Województwo dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, głogowski, polkowicki i zgorzelecki. Prognozowane są punktowo burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, punktowo do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe 100 km/h. Lokalnie grad.
Komunikat jest ważny od: 28-06-2026 09:10 do 29-06-2026 02:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o upałach
Województwo dolnośląskie powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, Wałbrzych i wałbrzyski.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień 27.06 (sobota) od 32°C do 36°C, 28.06 (niedziela) od 35°C do 37°C, nieco chłodniej 29.06 (poniedziałek) od 28°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.
Komunikat jest ważny od: 27-06-2026 12:20 do 29-06-2026 20:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Wiadomość pochodzi ze strony https://kosir.sport-kobierzyce.pl/wydarzenie/wakacyjna-oferta-zajec-kosir/
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o upałach
Województwo dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Jelenia Góra, Legnica, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki i złotoryjski.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień 27.06 (sobota) od 34°C do 38°C, 28.06 (niedziela) od 36°C do 42°C, nieco chłodniej 29.06 (poniedziałek) od 28°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 24°C.
Komunikat jest ważny od: 26-06-2026 19:20 do 29-06-2026 20:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Gmina Kobierzyce wprowadza nowy znak graficzny, który będzie wykorzystywany w działaniach promocyjnych, informacyjnych oraz w bieżącej komunikacji z mieszkańcami. Jednocześnie herb gminy pozostaje oficjalnym symbolem samorządu i nadal będzie stosowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami heraldyki.
Nowy znak powstał w Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Logotyp został opracowany w ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych pod opieką dr hab. Marty Płonki, prof. ASP, Prorektor uczelni, a autorką projektu jest Julia Szewczyk.
Prace nad identyfikacją wizualną poprzedziła analiza symboliki gminy Kobierzyce oraz badanie skojarzeń mieszkańców. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów okazała się litera „K” w charakterystycznych gminnych barwach.
Na tej podstawie powstał nowoczesny znak graficzny, który zachowuje spójność z tożsamością gminy, a jednocześnie odpowiada na potrzeby współczesnej komunikacji wizualnej.
Nowy znak nie zastępuje herbu Gminy Kobierzyce, który nadal pozostaje oficjalnym symbolem samorządu. Logotyp będzie natomiast wykorzystywany w działaniach promocyjnych, informacyjnych i komunikacyjnych, wspierając nowoczesny i spójny wizerunek gminy.
Znak oraz jego wersje dostępne pod linkiem: System Identyfikacji Wizualnej
FAQ:
Czy nowy logotyp zastępuje herb gminy?
Po co gminie nowy logotyp?
Kiedy używa się herbu, a kiedy logotypu?
Skąd wziął się projekt logotypu?

Zakończyła się realizacja inwestycji pn. **„Rozbudowa drogi gminnej nr 121134 między miejscowościami Wierzbice i Królikowice w Gminie Kobierzyce”**. Nowo powstała infrastruktura stanowi kolejny element rozwijanej w gminie sieci tras pieszo-rowerowych, współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich.
Nowa trasa ma ok. 1,6 km długości i została wyposażona w kompleksową infrastrukturę towarzyszącą. W ramach zadania wykonano ścieżkę pieszo-rowerową, kanalizację deszczową, oświetlenie oraz przebudowano i wybudowano zjazdy w ciągu trasy.
Inwestycja objęła również przebudowę skrzyżowań ul. Lipowej z ul. Miłą oraz ul. Lipowej z ul. Spacerową w miejscowości Wierzbice, a także budowę i przebudowę rowów oraz przepustów. W ramach zadania powstała także wiata przystankowa.
Wzdłuż trasy wykonano nasadzenia 192 lip wąskolistnych, które tworzą spójny szpaler i wzbogacają krajobraz inwestycji.
Wartość zrealizowanych robót na odcinku Wierzbice – Królikowice wyniosła **4 386 203,80 zł brutto**.
Zadanie to jest częścią większego projektu pn. **„Budowa i oznakowanie tras rowerowych, dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych na terenie Gminy Kobierzyce”**, realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027.
W ramach całego przedsięwzięcia powstanie ok. 6,3 km nowych tras rowerowych, obejmujących odcinki: Wierzbice – Królikowice, Żerniki Małe – Tyniec Mały oraz Małuszów – Krzyżowice – Żerniki Małe.
Łączna wartość projektu wynosi ok. 11,36 mln zł, z czego dofinansowanie to 4 026 243,75 zł.
Realizacja inwestycji wpisuje się w działania Gminy Kobierzyce na rzecz rozwoju zrównoważonej mobilności, poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenia emisji w transporcie.


Upał jest wtedy, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00-13.00.
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.
Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy – musisz o tym pamiętać, np. prowadząc samochód.
Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, zadzwoń pod numer alarmowy (tel. 112). Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce.
Jeżeli przyjmujesz leki, bądź w stałym kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki mają wpływ na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową.
Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysoka temperatura także u nich może prowadzić do przegrzania organizmu. Pamiętaj, zwierzęta stałocieplne, które nie mają gruczołów potowych, regulują ciepłotę ciała innymi sposobami, np. psy wykorzystują odparowywanie śliny z jęzora podczas dyszenia. Dlatego, pozostawiając psa
w samochodzie na słońcu, narażasz go na śmierć.
Jak chronić się przed upałem?
W ciągu dnia zamknij w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna otwieraj nad ranem i na noc, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.
Noś lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu.
Unikaj skrajnych temperatur – jeżeli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wychodź od razu na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych
i bardzo młodych ludzi.
Ogranicz opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Przebywaj na słońcu nie dłużej niż maksymalnie
2 godz. dziennie, stosując przy tym kremy ochronne.
Unikaj forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie, może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
Będąc nad wodą pamiętaj, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniesz pływać, opłucz ciało (twarz, klatkę piersiową) wodą do której wchodzisz i dopiero wtedy powoli się w niej zanurz.
Podróżując samochodem, częściej rób przerwy i odpoczywaj w zacienionych miejscach, aby złagodzić negatywny wpływ wysokiej temperatury na koncentrację.
Nawadniaj organizm – pij dużo wody, najlepiej niegazowanej
W upalne dni przygotowuj lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Unikaj tłustych, smażonych
i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego unikaj pokarmów z surowych jajek, a także często i dokładnie myj ręce. Unikaj alkoholu, ponieważ sprzyja odwodnieniu organizmu.
Dzieci i zwierzęta
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może przekraczać nawet do 50 - 60 °C.
Dzieci podczas upałów nie powinny wychodzić z domu. Jeżeli musisz wyjść, ubierz dziecko w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież. Pamiętaj o czapce, najlepiej z daszkiem.
Chroń dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem nawet wtedy, kiedy ten stoi
w ocienionym miejscu. Podawaj dziecku letnie, lecz nie zimne napoje, w szczególności ziołowe i/lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok. Kąp dziecko w letniej (nie zimnej!) wodzie.
Seniorzy
Seniorzy podczas upałów nie powinni wychodzić z domu. Jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
Seniorzy aktywni zawodowo - zalecenia dla pracodawców w poradniku „Dobry klimat w pracy” www.gov.pl/rodzina.
Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów.
Warto wiedzieć
Podczas opalania stosuj kremy z filtrem SPF – (sun protection factor). Pamiętaj jednak, że kosmetyki
z filtrem nie zapewniają pełnej ochrony. Zmniejszają jedynie ryzyko powstania poparzeń.
Stopnie ochrony:
Kosmetyki z filtrem zawsze nanoś na skórę przed wyjściem na słońce.
Pamiętaj, że efektywność ochrony przed promieniowaniem UV spada z czasem.
Pamiętaj, aby ponownie posmarować się kremem gdy się spocisz, po pływaniu, po wytarciu skóry ręcznikiem. Nanoś na skórę odpowiednią ilość kosmetyku – obrazowo – to około 6 łyżeczek na ciało dorosłego człowieka.

Wiadomość pochodzi ze strony https://moje.cert.pl/komunikaty/2026/104/krytyczna-podatnosc-w-rozszerzeniu-sp-page-builder-dla-joomla/